Sedef Hastalığı Froximun Kullanımı

Sedef Hastalığı Froximun Kullanımı?

Sedef hastalığının tanısı genellikle dermatolojik muayene ile konur. Klinik olarak diğer hastalıklar ile karışıyor ise deriden küçük bir parça alınıp patolojik inceleme yapılması gerekebilir.

Bu hastalığı teyit etmek için yapılması gereken özel bir kan tahlili bulunmamaktadır.

Kimler sedef hastalığına yakalanır?

Sedef hastalığı her iki cinste de görülür. Fakat kadınları erkeklere göre biraz daha sık tutma eğilimindedir. Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir. Hastaların %10-15'inde başlangıç 10 yaşının altındadır. Hastalığın ortalama başlangıç yaşı ise 28'dir.

Sedef hastalıkları birbirine benzer mi?

Sedef hastalığı çok farklı klinik şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Hastalığın en yaygın görülen tipinde özellikle diz, dirsek ve saçlı deri gibi bölgelerde üzeri sedefi gümüş renkte kalın kepekle kaplı kızarık kabarık döküntüler gözlenir. Bazen bu döküntüler tüm vücudu kaplayacak derecede yaygın olabilir.

Saçlı deri hastaların yaklaşık %50'sinde tutulur. Bazı hastalarda tek başına saçlı deri etkilenebilir.

Çocuklardaki hastalık farklı özellikler gösterebilir. Genellikle 1-10 mm çaplarında kırmızı renkli, üzeri kepekli belirtiler görülür. Bu belirtiler özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası artışlar gösterebilir.

Hastalık bazı kişilerde özellikle koltuk altı, kasık, göğüs altı gibi kıvrım yerlerine sınırlı kalabilir. Bu tutulan bölgeler nemli olduğundan, hastalık kendini kepeklenme olmaksızın sadece kızarıklık ve kabarık şeklinde gösterir.

Sedef hastalığı kızarıklık kepeklenme yanında sivilce şeklinde kabarıklıklara da neden olabilir. Bu döküntüler sadece el içi ayak tabanına sınırlı (palmoplantar püstüler psoriasis) olabileceği gibi tüm vücudu kaplayacak derecede yaygında olabilir.

Sedef hastalığı tırnaklarda çukurlaşma, kalınlaşma, ayrışma, noktasal kanamalar ve sarı renk değişikliği yapabilir. Bu belirtiler tek başına bulunabileceği gibi diğer deri döküntülerine de eşlik edebilir.

Hastaların %10'unda eklem tutulumu gözlenebilmektedir. Özellikle el ve ayak eklemleri tutulur. Nadiren büyük eklemler etkilenebilir. Diğer döküntüler hastalığa eşlik ettiği durumlarda tanısı kolayken tek başına eklem tutulumu olan hastalarda tanıyı koymak güç olabilir.

Sedef hastalığı tüm vücutta yaygın kızarıklık kepeklenme yaptığında ateş, hipotermi, titreme, halsizlik gibi yakınmalara neden olabilir.

Sedef hastaları nelere dikkat etmeli?

  • Gereksiz ilaç kullanmamalıdır
  • Sağlıklı beslenmelidir
  • Alkol ve sigara kullanmamalıdır
  • İdeal vücut ağırlıklarını korumalıdır
  • Diş çürüğü, sinüzit benzeri enfeksiyonları varsa hemen tedavi olmalıdır
  • Düzenli egzersiz yapmalıdır
  • Stres ile başa çıkma yollarını öğrenmelidir
  • Aşırı güneşten uzak durmalıdır
  • Yaşamla, çevresiyle barışmalıdır

Sedef hastalığında bağışıklık sisteminin rolü nedir?

Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklardan korunmak için çalışan hücrelerden oluşur. Bu hücrelerin normal çalışma düzeninin bozulması ile bazı hastalıklar ortaya çıkar. Sedef hastalığında bağışıklık sisteminde yer alan hücrelerin anormal çalışması derideki hücreleri uyarak hızla çoğalmalarına neden olur.

Bağışıklık sistemi hücrelerinin anormal çalışmasının ve derideki hücreleri uyarmasının kesi sebebi bilinmese de bazı tetikleyici faktörlerin rol oynadığı bilinmemektedir.Froximun Skin Care Set 6 Ürün
Bir çok kişinin tercih ettiği Froximun Skin Care 6 lı set siparişinizi sitemi üzerinden verebilirsiniz.Sağlıklı yaşamak sizin elinizde.

ÜRÜN FİYATI: 330,00 TL HEMEN AL SEPETE EKLE ÜRÜN DETAYI


YUKARI